Investičné fondy 19. apríla oslavujú svoj svetový deň. Je o ne na Slovensku záujem?


Investičné fondy 19. apríla oslavujú svoj svetový deň.  Je o ne na Slovensku záujem?

19. apríla sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý v roku 1774 založil historicky prvý investičný fond. Investovanie do fondov je populárne aj u Slovákov. Kľúčovou podmnožinou investičných fondov sú na Slovensku podielové fondy. Ich aktíva k 31. decembru 2024 predstavovali viac ako 11 mld. eur, čo bolo 2,1 – násobne viac ako pred 10 rokmi. Analytička WOOD & Company Eva Sadovská sa pozrela na to, prečo sú podielové fondy na Slovensku populárne, do ktorých fondov investujú Slováci najviac a aké výnosy im za posledné roky priniesli. Analýza vychádza z najaktuálnejších údajov Národnej banky Slovenska a Indexu slovenského investora ISI100.

V analýze sa dozviete:

  • Do ktorých fondov investujú Slováci najviac?
  • Dokážu výnosy podielových fondov držať krok s infláciou?
  • Patria podielové fondy do portfólií investorov a kto im môže pomôcť s výberom?

 


19. apríl – Svetový deň investičných fondov

Dňa 19. apríla 1743 sa narodil Abraham van Ketwich, ktorý je považovaný za zakladateľa investičných fondov. V roku 1774 totiž založil prvý investičný fond „Eendragt maakt Magt“
(V spojení je sila – Union is Strength). Určený bol pre občanov so skromnejšími finančnými prostriedkami.

Tento uzavretý podielový fond investoval do dlhopisov vlád a bánk a poskytoval pôžičky plantážam v Západnej Indii. Odvtedy pochopiteľne kolektívne investovanie prešlo významnými zmenami, najmä v súvislosti s legislatívnym rámcom či rôznorodosťou jednotlivých typov fondov.

V roku 2012 si začalo Svetový deň investičných fondov pripomínať Nemecko, v roku 2013 ho nasledovalo Rakúsko a v rokoch 2014 sa k nim pridali Česká republika a Slovensko. 

Objem aktív podielových fondov je 2,1 – násobne vyšší ako pred 10 rokmi

Najznámejším typom investičných fondov sú podielové fondy. Investovanie do takýchto fondov prebieha prostredníctvom správcovských spoločností. Národná banka Slovenska (NBS) delí podielové fondy na Slovensku podľa investičnej stratégie na dlhopisové, akciové, zmiešané, realitné a ostatné fondy.

 K 31. decembru 2024 predstavovali aktíva podielových fondov objem 11 313,1 mil. Eur. Za posledných desať rokov prišlo k výraznému nárastu týchto aktív a to až 2,1 – násobne. K nárastu objemu aktív podielových fondov prišlo aj medziročne a to o 16,1 % (z dôvodu nárastu hodnoty akciových, realitných a dlhopisových fondov).

Investičné fondy 19. apríla oslavujú svoj svetový deň.  Je o ne na Slovensku záujem?

Najväčší podiel na celkových aktívach podielových fondov mali k 31. decembru 2024 naďalej zmiešané fondy s podielom 33,7 %. Znižovanie ich podielu je však v posledných rokoch neprehliadnuteľné (v závere roka 2021 išlo o podiel 50 %).

 Naopak, podiel realitných a akciových fondov sa v posledných rokoch zvýšil. Aktuálne ide pri realitných fondoch o podiel 25,1 % a v prípade akciových fondov o 25,8 %. Dlhopisové fondy boli na celkových aktívach zastúpené podielom 14,9 %, ostatné fondy vykázali podiel 0,5 %.

 Ktoré podielové fondy na Slovensku majú najvyššiu výnosnosť?

Priemerný investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových
fondoch
SR, dosiahol od začiatku roka 2017 do konca roka 2024 kumulovaný výnos 32,6 %. Zjednodušene povedané, 10 tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci vlaňajšieho roka hodnotu 13,26 tisíc eur.

 Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 44,9 %. Vyplynulo to indexu slovenského investora (ISI100). Ten je tvorený stovkou najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS).

Investičné fondy 19. apríla oslavujú svoj svetový deň.  Je o ne na Slovensku záujem?

Počas analyzovaného obdobia, teda za 8 rokov, podielové fondy na Slovensku a ich výnosnosť (resp. hodnota indexu) negatívne ovplyvnili najmä pandémia COVID-19 na jar 2020, vojnový konflikt na Ukrajine a energetická kríza počas a po roku 2022. Avšak po každej z týchto kríz prišlo k „spamätaniu sa“ a výnosnosť bežného investora do podielových fondov zaznamenala opätovný nárast.

 Najvyššiu výnosnosť (za analyzovaných 8 rokov) dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom na úrovni 91,8 %. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 33,0 %. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 18,0 %, fondy krátkodobých investícií kumulovaný výnos 8,0 % a dlhopisové fondy 1,7 %. 

Najodolnejšími voči turbulenciám na finančných trhoch sú realitné fondy. Tak napríklad po roku 2022 realitné fondy ako jediné pokračovali v raste a ich výnosnosť od začiatku roka 2022 do konca roka 2023 predstavovala  8,3 %.

Práve realitné fondy na Slovensku čoraz viac získavajú na popularite

Realitné fondy sa práve vďaka stabilite výnosov považujú odborníkmi za tzv. investičnú kotvu portfólia. Investori si cez ne kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách či logistických parkoch a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Podľa bonity a skúseností investora sú realitné fondy určené pre retailových alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov kvalifikovaných investorov majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré realitné fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Patria podielové fondy stále do portfólií investorov?

Investovaním do podielových fondov chcú investori profitovať z rastu trhovej hodnoty ich podielu a z budúcich výnosov fondu, a to prostredníctvom investovania do odvetvia, ktorému veria a na vývoji ktorého sa chcú podieľať. „Portfólio každého investora by malo byť tvorené individuálne. Vhodne diverzifikované portfólio by toto aktívum malo určite obsahovať. Ak si dnes niekto vyberá podielový fond, tak by sa mal rozhodovať na základe podkladového aktíva, sektora, stratégie fondu, investičného horizontu, správcovskej spoločnosti, ale i na základe výšky poplatkov či zadlženosti fondu", zhodnotil investovanie do fondov Michal Kasana, Wealth Management Director z investičnej skupiny WOOD & Company. 

 Vybrať si konkrétny investičný nástroj a zostaviť portfólio môže pre mnohých investorov predstavovať problém. Podľa prieskumu WOOD & Company realizovaného spoločnosťou Datamar, vyše 90 % kvalifikovaných investorov zo Slovenska sa pri výbere investičného nástroja rozhoduje najmä podľa odporúčaní wealth manažéra.

Čo je to wealth manažment a čo robí wealth manažér?

Wealth manažment je služba, ponúkajúca kompletný prístup k správe majetku prevažne bonitných klientov. Práca wealth manažéra zahŕňa cez personalizované poradenstvo budovanie dlhodobého vzťahu s klientom, založeného na porozumení jeho finančnej situácie a cieľov. Vďaka prístupu k exkluzívnym informáciám ponúka unikátne investičné príležitosti. Wealth manažér udržiava širší pohľad na celkové portfólio klienta, zohľadňujúc nielen finančné investície, ale aj iné typy aktív či podnikateľskú činnosť, čím zabezpečuje komplexnú správu majetku.

Kontakt pre médiá:


Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

Tel.: + 421 918 761 615

E-mail: [email protected]