Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe


Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe

Investovanie do podielových fondov nestrácalo na popularite ani v roku 2024. Objem ich aktív prekonal podľa údajov Národnej banky Slovenska 2,7 mld. eur. Nové maximum v závere roka dosiahol aj index slovenského investora (ISI 100), nakoľko jeho hodnota dosiahla úroveň 132,6. Nadpriemerné výnosy dlhodobo dosahujú najmä akciové a realitné fondy, vďaka čomu sa im darí držať krok s infláciou. V aktuálnom prehľade sa Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, venovala tomu, ako bežný slovenský investor zhodnocoval za posledných osem rokov, ako „konkuroval“ inflácii, ktoré typy fondov dosahujú najvyššiu výnosnosť, ale aj tomu, ako sme na tom v porovnaní s priemerným investorom v ČR. V závere analýzy nájdete aj komentár a odporúčania ako čo najlepšie zhodnotiť investície v roku 2025 Maroša Ďurika, Wealth Management Director-a z Wood & Company.

V analýze sa dozviete:

  • Ako zhodnocoval bežný slovenský investor od začiatku roku 2017 až do konca roka 2024?
  • Dokázal poraziť infláciu?
  • Ktoré typy fondov sa, nielen v turbulentných časoch, považujú za kotvu portfólia?
  • A aké výnosy dosahuje bežný investor v Česku?

Analytici investičnej skupiny WOOD & Company zostavili na základe dát Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) Index slovenského investora (ISI100). Index vychádza z údajov 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. Pri výpočte indexu sú sledované nielen výnosy fondov, ale aj ich váhy (podľa veľkosti fondu na základe objemu investovaných zdrojov, t. j. väčší fond sa podieľa na celkovej výkonnosti vyšším podielom ako menší fond). Index je prepočítavaný na kvartálnej báze, pričom počiatočná hodnota ISI100 je datovaná k 1.1.2017.

Pozn.: Metodika ISI100 vychádza z prepočtov váženého priemeru výkonnosti fondov, pričom podobné prepočty sa používajú v zahraničí, napríklad v prípade Indexu českého investora CII750.

Na konci posledného kvartálu 2024 dosiahol index historicky najvyššiu úroveň 132,6

K 31.12.2024 bola hodnota indexu slovenského investora evidovaná na úrovni 132,6. Investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 32,56 %. Zjednodušene povedané, 10 tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci štvrtého štvrťroku 2024 hodnotu 13,26 tisíc eur. Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 44,9 %.

Čo ovplyvnilo vývoj ISI100 počas uplynulých 8 rokov?

Počas analyzovaného obdobia, teda za ostatných 8 rokov, bola výnosnosť podielových fondov a hodnota indexu negatívne ovplyvnená najmä pandémiou COVID-19 na jar 2020, vojnovým konfliktom na Ukrajine a energetickou krízou počas roka 2022. Index tak z hodnoty 108,2 (k Q4 2019) poklesol na 99,8 (k Q1 2020). Nasledoval jeho postupný nárast až na úroveň 121,1 (k Q4 2021). Agresia na Ukrajine a energetická kríza ho však následne „zrazili“ na úroveň 109,3 (k Q3 2022). V ďalších kvartáloch zaznamenal postupný, takmer nepretržitý nárast až na aktuálnych 132,6 (k Q4 2024).

Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe

Investovanie je behom na dlhú trať a tak sa aj na výnosnosť musíme pozerať minimálne v horizonte troch, alebo aspoň piatich rokov. Investorov zároveň nezaujíma iba úroveň výnosu, ale aj to, či dokáže držať krok alebo dokonca prekonať infláciu. Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola hodnota indexu striedavo pod a nad hodnotou kumulovanej inflácie, tak od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine.

 Avšak v rokoch 2022 a 2023 „zaúradovala“ rekordne vysoká inflácia v krajine a hodnota indexu sa tak dostala pod úroveň kumulovanej inflácie, kde zotrvala aj v štvrtom štvrťroku 2024. Dobrou správou je, že počas posledných piatich kvartálov rástla hodnota indexu ISI100 rýchlejšie ako kumulovaná inflácia a pomyselné nožnice medzi infláciou a výnosnosťou sa postupne zatvárajú.  

 Dlhodobo sú najvýnosnejšie akciové a realitné fondy

Index slovenského investora tvorí 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. Najväčšiu váhu na úrovni 34 % mali zhodne k 31.12.2024 zmiešané fondy a akciové fondy. Nasledovali realitné fondy s podielom na úrovni 21 %. Dlhopisové fondy mali váhu 6 %, fondy krátkodobých investícií 3 % a fondy peňažného trhu 1 %. Podiel akciových fondov v čase rastie a to na úkor zmiešaných fondov.

 Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom (od 1.1.2017 do 31.12.2024) na úrovni 91,8 %. Tomu zodpovedá ročný (anualizovaný) výnos na úrovni 8,5 % p.a. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 33,0 % a ročný výnos 3,6 % p.a. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 18,0 %, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 2,1 % p.a. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 8,0 % (anualizovaný 1,0 % p.a.), dlhopisové fondy sa po rokoch straty dostali do plusu s kumulovaným výnosom 1,7 % (anualizovaným 0,2 % p.a.).

Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe
Výnosnosť investora do fondov prekonáva infláciu už piaty kvartál po sebe

Realitné fondy dosahovali v turbulentných časoch najstabilnejšie výnosy

Roky 2022 a 2023 pod vplyvom vojnovej agresie na Ukrajine a energetickej krízy môžeme označiť z pohľadu vývoja na finančných trhoch za turbulentné. Zníženie výnosnosti (hodnoty indexu) nastalo v prípade takmer všetkých typov fondov. Výnimkou boli realitné fondy, ktorých výnosnosť počas uplynulých dvoch rokov plynule z kvartálu na kvartál rástla. Len pre zaujímavosť (od 31.12.2021 do 31.12.2023) zhodnotili a dosiahli výnos na úrovni 8,3 %.

 Realitné fondy sa práve vďaka stabilite výnosov považujú odborníkmi za tzv. investičnú kotvu portfólia. Investori si cez ne kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách, logistických parkoch či v rezidenčných nehnuteľnostiach a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Podľa bonity a skúseností investora sú realitné fondy určené pre retailových alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov kvalifikovaných investorov majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré realitné fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Zhodnocuje viac bežný český alebo slovenský investor?

Aj Česká republika má svoj Index českého investora CII750, ktorý sleduje výkonnosti 750 investičných fondov pôsobiacich na českom kapitálovom trhu. Pre nastavenie váh indexu sú používané dáta zo štvrťročných správ o podielových fondoch v ČR, ktoré sú vydávané Asociáciou pre kapitálový trh ČR (AKAT). Index je počítaný od 1.1.2018 s počiatočnou hodnotou 100.

Podľa najaktuálnejších prepočtov indexu CII750 bežný český fondový investor od začiatku roka 2018 ku koncu roka 2024 zarobil 31,23 % (hodnota indexu k 31.12.2024 na úrovni 131,23). Vývoj indexu CII750 je obdobný ako v prípade ISI100. 

Kto teda zarobil viac za posledných 7 rokov? Bežný fondový investor v ČR alebo v SR? Pre čo najlepšie porovnanie sme prostredníctvom údajov ISI100 vypočítali výnosnosť podielových fondov od začiatku roku 2018 do konca roka 2024. Kumulovaná výnosnosť za toto obdobie by v prípade SR dosiahla 28,10 %, čo je nižšia hodnota ako v ČR (31,23 %).

Zaujímavé výsledky prináša vzájomné porovnanie kumulovanej inflácie a výnosnosti od začiatku roka 2018 v prípade oboch ekonomík. V prípade ČR kumulovaná inflácia za posledných 7 rokov dosiahla 46,9 %. V prípade SR išlo o miernejších 42,2 %. Po zohľadnení inflácie sa rozdiely medzi jednotlivými krajinami výrazne zmenšili a priemerný slovenský investor skončil s veľmi podobným výsledkom ako investor český. Takýto stav pritom pretrváva dlhodobo.

„Ak „priemerný investor“ do podielových fondov už siedmy rok nedokáže prekonať infláciu, tak pravdepodobne niekde robí chybu. Týka sa to českých aj slovenských investorov. Ich investície do podielových fondov by mali byť vyskladané efektívnejšie a dlhodobo im prinášať vyššie výnosy“, konštatuje Maroš Ďurik, Wealth Management Director z Wood & Company.

Vybrať si konkrétny investičný nástroj a zostaviť portfólio môže pre mnohých investorov predstavovať problém. Podľa prieskumu WOOD & Company realizovaného spoločnosťou Datamar, vyše 90 % kvalifikovaných investorov zo Slovenska sa pri výbere investičného nástroja rozhoduje najmä podľa odporúčaní wealth manažéra.

Wealth manažment je služba, ponúkajúca kompletný prístup k správe majetku prevažne bonitných klientov. Práca wealth manažéra zahŕňa cez personalizované poradenstvo budovanie dlhodobého vzťahu s klientom, založeného na porozumení jeho finančnej situácie a cieľov. Vďaka prístupu k exkluzívnym informáciám ponúka unikátne investičné príležitosti. Wealth manažér udržiava širší pohľad na celkové portfólio klienta, zohľadňujúc nielen finančné investície, ale aj iné typy aktív či podnikateľskú činnosť, čím zabezpečuje komplexnú správu majetku.

5 rád, ako v r. 2025 lepšie zhodnotiť investície podľa Maroša Ďurika:

  • Nechať si poradiť od skúseného investičného špecialistu
  • Predĺžiť definovaný investičný horizont a podľa možností, čo najviac investovať alebo zabezpečovať svoje investície do referenčnej meny (čo je pre Slovákov euro)
  • Zmiešané fondy nahradiť samostatnou investíciou do kvalitného eurového dlhopisového investičného produktu (dlhopis, dlhopisový fond) a globálneho akciového ETF
  • V portfóliu by nemali chýbať realitné fondy s komerčnými realitami (kvalitné administratívne budovy, nákupné centrá a logistické parky)  
  • Vyčleniť v portfóliu miesto pre alternatívne investície (fondy absolútneho výnosu, private a venture equity investície, digitálne meny, komodity a pod.), ktorých vývoj nie je až tak závislý od vývoja na dlhopisovom a akciovom trhu

Kontakt pre médiá:


Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

Tel.: + 421 918 761 615

E-mail: [email protected]