Index slovenského investora v úvode roka 2025 klesol. Realitné fondy naďalej bezpečnou kotvou portfólií


Index slovenského investora v úvode roka 2025 klesol. Realitné fondy naďalej bezpečnou kotvou portfólií

Investovanie do podielových fondov nestráca na popularite. Objem ich aktív v závere roka 2024 prekonal podľa údajov Národnej banky Slovenska 11 mld. eur. Prvý kvartál 2025 ale zaznamenal turbulencie na svetových trhoch. Neprehliadnuteľný pokles výnosnosti zaznamenali akciové fondy, čo sa podpísalo aj pod pokles hodnoty indexu slovenského investora (ISI 100) a jeho návratu na úroveň z tretieho štvrťroka 2024, t. j. na 130,0. Svoju stabilitu potvrdili realitné fondy, ktorých výnosnosť aj počas prvých troch mesiacov v tomto roku vzrástla. Vývoju Indexu slovenského investora (k 30. marcu 2025) sa podrobnejšie venovala v aktuálnom prehľade Eva Sadovská, analytička WOOD & Company.

V analýze sa dozviete:

  • Ako zhodnocoval bežný slovenský investor od začiatku roku 2017 až do konca prvého štvrťroka 2025?
  • Dokázal poraziť infláciu?
  • Aké faktory aktuálne vplývajú na výnosnosť podielových fondov?
  • Ktoré typy fondov sa, nielen v turbulentných časoch, považujú za kotvu portfólia?
  • Ako si vybrať vhodný podielový fond?

Analytici investičnej skupiny WOOD & Company zostavili na základe dát Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) Index slovenského investora (ISI100). Index vychádza z údajov 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. Pri výpočte indexu sú sledované nielen výnosy fondov, ale aj ich váhy (podľa veľkosti fondu na základe objemu investovaných zdrojov, t. j. väčší fond sa podieľa na celkovej výkonnosti vyšším podielom ako menší fond). Index je prepočítavaný na kvartálnej báze, pričom počiatočná hodnota ISI100 je datovaná k 1.1.2017.

Pozn.: Metodika ISI100 vychádza z prepočtov váženého priemeru výkonnosti fondov, pričom podobné prepočty sa používajú v zahraničí, napríklad v prípade Indexu českého investora CII750.

Na konci prvého kvartálu 2025 dosiahol index nižšiu úroveň ako v závere minulého roka

K 31.3.2025 bola hodnota indexu slovenského investora evidovaná na úrovni 130,01. Investor, ktorý má zainvestované finančné prostriedky v podielových fondoch, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 30,01 %. Zjednodušene povedané, 10 tisíc eur zainvestovaných v úvode roka 2017 malo na konci prvého kvartálu 2025 hodnotu 13,001 tisíc eur. Hoci v porovnaní s úrokmi na vkladových produktoch v banke investor „vyhral“, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli oproti úvodu roka 2017 vyššie až o 48,4 %. Dôvodom je najmä rekordne rýchle (dvojciferné) tempo zdražovania v krajine počas rokov 2022 a 2023, kedy sa hodnota ISI100 dostala pod úroveň kumulovanej inflácie. Navyše kým hodnota indexu slovenského investora sa počas prvého kvartálu 2025 znížila, inflácia v krajine zrýchlila.

Index slovenského investora v úvode roka 2025 klesol. Realitné fondy naďalej bezpečnou kotvou portfólií

Maroš Ďurik, Wealth Management Director z Wood & Company: Komentár k aktuálnemu vývoju podielových fondov

„Uplynulé mesiace si prešli turbulenciami na svetových, najmä akciových trhoch. Pokles globálnych akcií mali na svedomí najmä obavy investorov z obchodných vojen a geopolitického posunu USA, čo si odniesli hlavne akcie amerických technologických gigantov.

Pokles akciových trhov v prvom kvartáli oddialil výmenu na prvom mieste rebríčka najobľúbenejších podielových fondov Slovákov – zmiešané fondy tak zatiaľ odolali nárastu záujmu slovenských investorov o akciové fondy. Je však potrebné zdôrazniť, že práve zmiešané fondy sú hlavou príčinou zaostávania zhodnotenia indexu slovenského investora za infláciou. Ich výkonnosť je dlhodobo slabá a Slováci v nich majú príliš veľa peňazí.

V prvom kvartáli tohto roka sa nedarilo akciovým fondom. Pokles na úrovni 5,8 % znamenal vymazanie takmer ročnej výkonnosti, keďže najväčší nárast zaznamenali akciové fondy v prvom kvartáli uplynulého roka. Zaujímavosťou je, že pokles akciových fondov bol takmer identický ako pokles ETF zameraného na globálne akcie, ktorý nezabezpečuje svoje investície do eura. Dvojička tohto ETF, ktorá zabezpečuje investície do eura, poklesla menej výrazne. Vyzerá to tak, že Slováci pri investovaní do akcií majú tendenciu menové riziká ignorovať, čo sa im ale môže pri ďalšom oslabovaní dolára vypomstiť.

Ani dlhopisové fondy na svoj porovnávací index, ktorý je zabezpečený do eura, v prvom kvartáli nestačili. Je preto možné, že aj dlhopisové fondy, do ktorých investujú Slováci, sa dali zlákať vysokými úrokovými sadzbami v USA a zabudli na zadné dvierka v podobe menového zabezpečenia. Ďalšie mesiace nám túto našu hypotézu buď potvrdia alebo vyvrátia. Tradične stabilné výsledky potvrdili realitné fondy, ktorých podiel sa v indexe slovenského pohybuje nad 20 % a ktorých výnosnosť rástla aj v prvom kvartáli 2025.“ 

Dlhodobo sú najvýnosnejšie akciové a realitné fondy

Index slovenského investora tvorí 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. Najväčšiu váhu na úrovni 33 % mali zhodne k 31.3.2025 zmiešané a akciové fondy. Nasledovali realitné fondy s podielom na úrovni 22 %. Dlhopisové fondy mali váhu 7 % a fondy krátkodobých investícií 4 %. Podiel akciových fondov v čase postupne rastie a to na úkor zmiešaných fondov.

Najvyššiu výnosnosť dosiahli akciové fondy s kumulovaným výnosom (od 1.1.2017 do 31.3.2025) na úrovni 80,6 %. Tomu zodpovedá ročný (anualizovaný) výnos na úrovni 7,4 % p.a. Nasledujú realitné fondy, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 34,0 % a ročný výnos 3,6 % p.a. Zmiešané fondy vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 17,1 %, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 1,9 % p.a. Fondy krátkodobých investícií dosiahli kumulovaný výnos 8,9 % (anualizovaný 1,0 % p.a.), dlhopisové fondy sa po rokoch straty dostali do plusu s kumulovaným výnosom 2,0 % (anualizovaným 0,2 % p.a.).

Index slovenského investora v úvode roka 2025 klesol. Realitné fondy naďalej bezpečnou kotvou portfólií

Realitné fondy dosahovali v turbulentných časoch najstabilnejšie výnosy

Roky 2022 a 2023 pod vplyvom vojnovej agresie na Ukrajine a energetickej krízy môžeme označiť z pohľadu vývoja na finančných trhoch za turbulentné. Zníženie výnosnosti (hodnoty indexu) nastalo v prípade takmer všetkých typov fondov. Výnimkou boli realitné fondy, ktorých výnosnosť počas uplynulých dvoch rokov plynule z kvartálu na kvartál rástla. Len pre zaujímavosť (od 31.12.2021 do 31.12.2023) zhodnotili a dosiahli výnos na úrovni 8,3 %. Rovnako aj vývoj počas prvého štvrťroka 2025 možno označiť na finančných trhoch ako turbulentný, kedy najmä akciové fondy zaznamenali neprehliadnuteľný pokles výnosnosti. Realitné fondy aj v tomto období dosiahli kladný výnos.

Realitné fondy sa práve vďaka stabilite výnosov považujú odborníkmi za tzv. investičnú kotvu portfólia. Investori si cez ne kupujú podiely v administratívnych budovách, nákupných centrách, logistických parkoch či v rezidenčných nehnuteľnostiach a de facto sa stávajú ich spoluvlastníkmi. Takéto investovanie sa vyznačuje výnosmi pochádzajúcimi z nájmov a z nárastu trhovej hodnoty nehnuteľnosti. Podľa bonity a skúseností investora sú realitné fondy určené pre retailových alebo kvalifikovaných investorov. V prípade fondov kvalifikovaných investorov majú ich správcovia viac flexibility, čo im umožňuje dosahovať vyššie výnosy. Niektoré realitné fondy kvalifikovaných investorov preto dosahujú výnosy viac ako 8 % ročne.

Za kvalifikovaného investora sa považuje osoba, ktorá má k dispozícii kapitál v minimálnej hodnote 50 tisíc eur. Zároveň disponuje pokročilými skúsenosťami a znalosťami s investovaním, ktoré preukáže aj prostredníctvom investičného dotazníka.

Fond kvalifikovaného investora (FKI) je špeciálny typ investičného fondu, ktorý je určený výhradne pre kvalifikovaných investorov. Tento fond môže investovať do širšieho spektra aktív a používať flexibilnejšie stratégie v porovnaní s bežnými retailovými fondmi. V dôsledku toho prináša potenciál vyšších výnosov.

Pri výbere investičných nástrojov si skúsení investori nechajú poradiť od wealth manažérov

„Ak „priemerní investori“ do podielových fondov už viac ako 8 rokov nedokážu pokoriť infláciu, tak pravdepodobne niekde robia chybu. Ich investície do podielových fondov by mali byť vyskladané efektívnejšie a dlhodobo im prinášať vyššie výnosy“, konštatuje Maroš Ďurik, Wealth Management Director z Wood & Company.

Vybrať si konkrétny investičný nástroj a zostaviť portfólio môže pre mnohých investorov predstavovať problém. Podľa prieskumu WOOD & Company realizovaného spoločnosťou Datamar, vyše 90 % kvalifikovaných investorov zo Slovenska sa pri výbere investičného nástroja rozhoduje najmä podľa odporúčaní wealth manažéra.

Wealth manažment je služba, ponúkajúca kompletný prístup k správe majetku prevažne bonitných klientov. Práca wealth manažéra zahŕňa cez personalizované poradenstvo budovanie dlhodobého vzťahu s klientom, založeného na porozumení jeho finančnej situácie a cieľov. Vďaka prístupu k exkluzívnym informáciám ponúka unikátne investičné príležitosti. Wealth manažér udržiava širší pohľad na celkové portfólio klienta, zohľadňujúc nielen finančné investície, ale aj iné typy aktív či podnikateľskú činnosť, čím zabezpečuje komplexnú správu majetku.

Kontakt pre médiá:


Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

Tel.: + 421 918 761 615

E-mail: [email protected]