Odpad, ktorý zarába. Prečo láka investorov?


Odpad, ktorý zarába. Prečo láka investorov?

Na Slovensku ročne vytvoríme 2,6 mil. ton komunálneho odpadu, čo znamená na jedného Slováka 472 kg odpadu. Verejnosť vníma tvorbu a spracovanie smetí najmä cez optiku ekologických dopadov. Avšak odpadový priemysel sa stáva čoraz atraktívnejším segmentom aj pre investorov. Ide o tzv. defenzívny sektor so stabilnými výnosmi, s rastúcim významom v rámci zelenej transformácie a so zaujímavými investičnými príležitosťami. Tejto téme sa vo svojej aktuálnej analýze venovala Eva Sadovská, analytička WOOD & Company. V analýze nájdete aj informácie o tom, ako sa darí americkým odpadárskym firmám na svetových burzách a prečo smeti nesmrdia ani legendám investičného sveta ako je Bill Gates, či Warren Buffett.

V analýze sa dozviete:

  • Koľko komunálneho odpadu na Slovensku vytvoríme ročne a kde tento odpad končí?
  • Prečo je odpadársky priemysel stabilným a defenzívnym segmentom - atraktívnym v očiach investorov?
  • Ako sa darí americkým odpadárskym spoločnostiam na svetových burzách?
  • Má aj Slovensko úspešné príbehy v  odpadárskom segmente?

Na Slováka pripadá 472 kg komunálneho odpadu ročne, čo je o takmer polovicu viac ako pred 10 rokmi

Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR sme v roku 2023 na Slovensku vytvorili 2,56 mil. ton komunálneho odpadu (KO). Priemerný Slovák alebo Slovenka tak v priemere vyhodili do odpadových nádob 472 kg smetí. Za poslednú dekádu sa produkcia odpadu zvýšila o takmer polovicu. Ďalšou zlou správou je, že približne 39 % odpadu z domácností naďalej končí na neekologických skládkach. Miera recyklácie bola vykázaná na úrovni 50 %. Iba približne 8 % komunálneho odpadu sa zhodnotilo na elektrickú energiu alebo teplo v zariadeniach na energetické využitie odpadu (ZEVO).

V recyklácii a v premene odpadu na teplo a elektrinu za vyspelou Európou výrazne zaostávame. A hoci odpadové hospodárstvo na Slovensku počas posledných rokov prechádza významnými zmenami, mnohým ďalším výzvam bude čeliť aj v najbližších rokoch či desaťročiach. Podľa prognózy Bielej knihy odpadového hospodárstva SR od Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), produkcia komunálneho odpadu v ďalších rokoch ešte porastie a v roku 2035 vytvoríme na Slovensku minimálne 3,1 mil. ton odpadu, teda 580 kg KO na obyvateľa.

 „Nečistý biznis“ sa vďaka zeleným trendom transformuje na modernú infraštruktúru budúcnosti

Na úrovni Európskej únie zohráva zásadnú úlohu European Green Deal, ktorý si kladie za cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050. Jedným z kľúčových pilierov tejto stratégie je prechod na obehové hospodárstvo. Odpad tak prestáva byť len environmentálnym problémom, a stáva sa ekonomickým aktívom.

Tento proces však ešte viac akceleruje nová európska stratégia Clean Industrial Deal (2025), ktorá stavia na základoch European Green Dealu, no ide hlbšie do oblasti priemyselnej transformácie, dekarbonizácie a konkurencieschopnosti. Pre odpadový priemysel to znamená nie len regulačný tlak, ale aj investičný potenciál. Clean Industrial Deal totiž zdôrazňuje cirkulárnu ekonomiku ako kľúčový nástroj pre znižovanie závislosti od primárnych surovín, tvorbu nových pracovných miest a rast investícií. Zavádza legislatívne a investičné nástroje, ktoré zvýhodňujú energetické zhodnocovanie, recykláciu a infraštruktúrne projekty v oblasti odpadov.

Odpadový sektor sa posúva k jadru priemyselnej a energetickej transformácie Európy. Profituje z nových regulačných trendov a zároveň adresuje ESG kritériá a dlhodobé klimatické záväzky. Z odvetvia, ktoré bolo ešte pred dekádou vnímané ako „nečistý biznis“, sa dnes stáva moderná infraštruktúra budúcnosti s jasným investičným príbehom.

Sektor odpadového hospodárstva – stabilná ziskovosť aj v nestabilných časoch

Sektor odpadového hospodárstva predstavuje stabilnú a defenzívnu* investičnú príležitosť s dlhodobým rastovým potenciálom. Produkcia odpadu je odolná voči hospodárskym výkyvom, keďže vzniká nepretržite bez ohľadu na ekonomické či geopolitické okolnosti. Dlhodobé prognózy predpokladajú postupný rast objemu odpadu na obyvateľa, najmä vďaka urbanizácii, zvyšujúcej sa spotrebe a približovaniu sa k vyspelejším ekonomikám.

Odvetvie sa zároveň vyznačuje vysokými vstupnými bariérami najmä z dôvodu potreby veľkých investícií, čo znižuje konkurenciu a prispieva k udržaniu stabilnej ziskovosti. Podporu rastu zabezpečuje aj priaznivé legislatívne a trhové prostredie zamerané na zvyšovanie miery recyklácie, energetického zhodnocovania a iných ekologických riešení. Vďaka týmto faktorom predstavuje odpadové hospodárstvo atraktívny sektor so stabilnými príjmami.

*Pozn.: Defenzívny sektor - zahŕňa odvetvia hospodárstva, ktoré poskytujú základné tovary a služby nevyhnutné pre každodenný život, a ktorých dopyt zostáva relatívne stabilný bez ohľadu na fázu hospodárskeho cyklu. Medzi tieto odvetvia patrí najmä zdravotníctvo, verejné služby, výroba a distribúcia potravín, základného spotrebného tovaru a tiež odpadové hospodárstvo.

Americké odpadárske firmy s nadpriemernou výkonnosťou na svetových burzách

Silu a atraktivitu odpadového hospodárstva možno dobre ilustrovať na vývoji cien akcií spoločností pôsobiacich v tomto sektore, ktoré dlhodobo získavajú dôveru investorov. Graf ukazuje, že akcie najväčších amerických firiem v sektore ako Waste Connections, Republic Services, či Waste Management v uplynulých desiatich rokoch výrazne prekonali výkonnosť hlavného amerického indexu S&P 500, ktorý zachytáva viaceré sektory ekonomiky. Kým index rástol v priemere tempom 10 % ročne, tieto spoločnosti dosahovali priemerné ročné zhodnotenie na úrovni 16–20 % (porovnanie nezohľadňuje dividendové výnosy). Odpadové hospodárstvo tak potvrdzuje svoju pozíciu výnosného, stabilného a rastového odvetvia.

Odpad, ktorý zarába. Prečo láka investorov?

Rastúca popularita investovania do akcií spoločností v odpadovom hospodárstve nie je len otázkou trhového sentimentu – stojí za ňou aj silný finančný základ. Investori vnímajú tento sektor ako stabilný a perspektívny, čo sa odráža na dlhodobom raste cien akcií popredných hráčov. Dôležité však je, že tento vývoj podporuje aj atraktívna ziskovosť – najväčšie americké spoločnosti v sektore, ako Waste Connections, Republic Services a Waste Management, dosahujú EBITDA maržu (zisk pred započítaním úrokov, daní, odpisov a amortizácie ako podiel na tržbách) na úrovni až 33 %, 31 % a 29 %.

Úspešní investori v odvetví odpadového hospodárstva vo svete

Odpadové hospodárstvo si získava čoraz väčšiu pozornosť nielen drobných investorov, ale aj ikon investičného sveta. Bill Gates, spoluzakladateľ Microsoftu a dlhodobo jeden z najbohatších ľudí planéty, patrí prostredníctvom svojej investičnej spoločnosti Cascade Investment, s vyše 34 % podielom, medzi najväčších akcionárov Republic Services – už spomenutej poprednej americkej firmy v odpadovom sektore. Pre zaujímavosť, táto investícia mu prináša približne 200 mil. eur ročne v dividendách. Okrem toho Gatesova nadácia drží významný podiel aj v takisto už spomenutej americkej spoločnosti Waste Management. Záujem o toto odvetvie prejavil aj Warren Buffett, legendárny investor a šéf Berkshire Hathaway, ktorý v minulosti taktiež držal relatívne veľký podiel v spoločnosti Waste Management. Prítomnosť týchto veľkých mien v sektore potvrdzuje jeho atraktivitu, defenzívny charakter a stabilné výnosy.

KOSIT: Úspešný investičný „odpadársky“ príbeh máme aj na Slovensku

Sektor odpadového hospodárstva predstavuje atraktívnu investičnú príležitosť, čo potvrdzuje aj príklad úspešného investičného príbehu spoločnosti KOSIT. Od akvizície investičnou skupinou WOOD & Company v roku 2014 sa KOSIT etabloval ako líder a zároveň najrýchlejšie rastúca spoločnosť v odvetví na Slovensku. Vďaka dynamickému rastu sa zaradil na druhé miesto z hľadiska trhového podielu. KOSIT poskytuje komplexné služby v oblasti odpadového hospodárstva – od zberu a prepravy odpadu, cez jeho zhodnocovanie v zariadení na energetické zhodnotenie odpadu (ZEVO), až po skládkovanie a spracovanie nebezpečného odpadu.

Od roku 2014 spoločnosť takmer späťnásobila svoje tržby a dosahuje stabilnú ziskovosť. KOSIT sa riadi stratégiou reinvestovania zdrojov do ďalšej expanzie, pričom od roku 2014 realizoval investície vo výške viac ako 120 mil. eur, ktoré smerovali primárne na modernizáciu technológie ZEVO, spracovania odpadu a na akvizície nových spoločností. Aktuálne KOSIT pripravuje rozšírenie kapacít svojho ZEVO zariadenia v Košiciach prostredníctvom výstavby nového kotla K3 s kapacitou 100 000 ton odpadu ročne a investíciou presahujúcou 160 mil. eur . Okrem toho má spoločnosť v príprave viacero rozvojových projektov, ktoré podporia jej ďalší rast.

Pre ktorých investorov je investovanie do odpadového segmentu vhodné?

Odpadársky segment sa vyznačuje stabilnými príjmami, keďže mnohé spoločnosti fungujú na báze dlhodobých zmlúv s obcami či priemyselnými partnermi. Z pohľadu investora ide často o „defenzívnu“ voľbu, ktorá môže zarábať aj počas horších ekonomických časov – podobne ako keď sa investor rozhodne zainvestovať do energetiky alebo zdravotníctva. A práve v čase rastúcej neistoty a volatilných trhov môže byť stabilita výnosov z odpadového priemyslu výhodou. Investície do odpadového priemyslu sú preto vhodné pre investorov hľadajúcich stabilný výnos no zároveň s perspektívou rastu. Takisto aj pre tých, ktorí uprednostňujú sektory s pozitívnym environmentálnym a spoločenským dopadom, alebo chcú svoje portfóliá diverzifikovať mimo tradičných odvetví.

Kontakt pre médiá:


Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

Tel.: + 421 918 761 615

E-mail: [email protected]