Kým drvivá väčšina Slovákov drží svoje úspory na bankových účtoch, bonitní investori volia iný prístup. Exkluzívny prieskum investičnej skupiny WOOD & Company odhalil, že až 81,4% kvalifikovaných investorov na Slovensku si pri rozhodovaní o investíciách nechá poradiť, najmä od wealth manažérov. Tento prístup im umožňuje dosahovať nadpriemerné výnosy a efektívne budovať a chrániť svoje bohatstvo.
Tieto zistenia výrazne kontrastujú s celkovou situáciou na slovenskom trhu. Podľa dát Národnej banky Slovenska z prieskumu HFCS 2021 (Household Finance and Consumption Survey 2021) až 94% slovenských domácností drží svoje finančné aktíva na bankových účtoch alebo vkladoch. Aktuálne tak majú slovenské domácnosti v bankách uložených až viac ako 45 mld. eur. Životné poistenie alebo dôchodkové sporenie sa týka 16 % domácností. Iba 6% domácností investuje do podielových fondov, akcií a dlhopisov.
S kým sa radia bonitní investori?
Najvyhľadávanejším zdrojom rád sú wealth manažéri, ktorých preferuje vyše 87% opýtaných kvalifikovaných investorov. V Českej republike je podiel investorov, ktorí si nechajú od nich poradiť, o niečo nižší, avšak stále významný - dosahuje takmer dve tretiny.
Kto je wealth manažér?
Wealth manažment je komplexný prístup k správe majetku bonitných klientov. Kľúčová postava
v tomto procese, je finančný odborník poskytujúci personalizované poradenstvo, tzv. wealth manažér. Jeho práca zahŕňa budovanie dlhodobého vzťahu s klientom, založeného na orozumení jeho finančnej situácie a cieľov. Vďaka prístupu k exkluzívnym informáciám ponúka unikátne investičné príležitosti. Wealth manažér udržiava širší pohľad na celkové portfólio klienta, zohľadňujúc nielen finančné investície, ale aj nehnuteľnosti či podnikateľské aktivity, čím zabezpečuje komplexnú správu majetku.
"Wealth manažment nie je len o správe investícií. Je to o budovaní dlhodobého vzťahu
a dôvery s investorom. Tá sa dokáže rýchlo stratiť, preto potrebujeme klienta dokonale spoznať. Na základe toho vieme byť aktívnym manažérom jeho portfólia, ktorý mu nastaví investície podľa jeho citlivosti voči riziku a priniesie mu zaujímavé ročné výnosy vďaka unikátnym produktom,” hovorí Michal Kasana, Wealth Management Director WOOD & Company.
Druhou najčastejšou skupinou, s ktorou sa investori radia, sú blízki ľudia - manžel/ka (26,3%), priateľ/ka (22,8%) a rodina (5,3%).
Kvalifikovaní investori skupiny WOOD & Company sa vo väčšine zhodujú v tom, že za radou, ako zhodnotiť a kam vložiť svoje peniaze, smerujú primárne za svojim wealth manažérom.
Veľká trojka v hľadáčiku investorov
Prieskum ďalej ukázal, že bonitní investori sa orientujú najmä na trio investícií, a to akcie (28,9%), reality (24,1%) a dlhopisy (19,6%). Tento trend je podobný v oboch krajinách - na Slovensku aj v Českej republike. Väčšina z nich pritom od svojho portfólia očakáva ročný výnos aspoň 6 % a viac.
Prečo sú zaujímavé práve tieto investície?
- Akcie: Dokážu potenciálne doručiť vysoké výnosy, najmä pri dlhodobom horizonte
- Dlhopisy: Zabezpečujú pravidelný príjem a nižšiu volatilita v porovnaní s akciami
- Reality: Do portfólia prinášajú relatívnu stabilitu a potenciál generovať pravidelný príjem z prenájmov
"Naši investori očakávajú nadpriemerné výnosy a našou úlohou vo WOOD & Company
je im takéto príležitosti ponúknuť. Zároveň kladú dôraz na diverzifikáciu a dlhodobú udržateľnosť svojich investícií," dodáva Michal Kasana.
Takmer tri štvrtiny zo vzorky dopytovaných klientov WOOD & Company preferujú investovať svoje peniaze do troch druhov investícií: akcie, reality, dlhopisy. Okrem týchto hlavných kategórií sa investori čoraz viac zaujímajú aj o alternatívne investície, ako sú private equity, hedžové fondy či komodity s cieľom diverzifikácie a potenciálne vyšších výnosov.
Slováci investujú kvôli budúcnosti, Česi aj pre zábavu
Zaujímavým zistením je, že na Slovensku takmer 96% kvalifikovaných investorov vníma investovanie primárne ako prostriedok na zabezpečenie finančnej rezervy do budúcnosti. Až 90% respondentov chce z investovaných peňazí žiť na dôchodku. Vo vysokom podiele sú tieto ciele zastúpené aj medzi investormi v Českej republike. V prípade ČR je prekvapivo výraznejší aj motív zábavy a radosti z investovania.
Bonitní investori na Slovensku cielia najmä k zaisteniu stability a finančnej slobody pri neočaká-vaných situáciách a na dôchodku.
Pri výbere investičných nástrojov sa kvalifikovaní investori spoliehajú najmä na rady wealth manažérov (91,5%), dlhodobú výnosnosť (92,9%), ale aj unikátne produkty (60%).
V posledných rokoch môžeme pozorovať aj trend, kde investovanie do rôznych typov aktív odporúčajú aj influenceri či celebrity bez finančného vzdelania. Prieskum ukazuje, že na investorov to nemá žiadny vplyv, nakoľko sa spoliehajú na overené informácie, hlboké znalosti trhu a roky skúseností wealth manažérov namiesto populárnych reklamných kampaní.
Kvalifikovaní investori uprednostňujú fakty, dáta a odborné analýzy pred marketingovými kampaňami. Sú si vedomí, že dosiahnutie zaujímavých výnosov si vyžaduje hlbšie porozumenie finančných trhov a ekonomických trendov.
"Náš prieskum jasne ukazuje, že sa skúsení investori spoliehajú na odbornú pomoc a diverzifikáciu portfólia. Väčšina z nich aktívne vyhľadáva rady wealth manažérov, čo im umožňuje robiť informované rozhodnutia a dosahovať nadpriemerné výnosy. Zároveň sa orientujú na širšie spektrum investícií, najmä akcie, reality a dlhopisy. Táto stratégia im pomáha nielen budovať, ale aj chrániť ich bohatstvo v dlhodobom horizonte," uzatvára Michal Kasana.
Kvalifikovaný investor je osoba, ktorá má k dispozícii kapitál v minimálnej hodnote 50-tisíc EUR. Zároveň disponuje pokročilými skúsenosťami a znalosťami s investovaním, ktoré preukáže prostredníctvom investičného dotazníka.
Kvalitatívny prieskum bol realizovaný metodikou CAWI (prostredníctvom online dotazníku) v priebehu apríla a mája 2024 na reprezentatívnej vzorke 298 kvalifikovaných investorov skupiny WOOD & Company zo Slovenska a Česka. Zber a spracovanie dát realizovala výskumná agentúra Datamar.