WOOD & Company v roku 2023: v znamení noviniek


WOOD & Company v roku 2023: v znamení noviniek

Hoci sa do roka 2023 stále premietali nepriaznivé ekonomické a geopolitické faktory z predchádzajúcich rokov, dochádzalo k postupnému oživeniu globálnej ekonomiky. Pokles inflácie, rast HDP, obnova priemyselnej výroby a oživenie spotreby domácností viedli k stabilite a rastu na finančných trhoch. Ekonomické vyhliadky sa zlepšili, čo sa pozitívne odrazilo aj na nálade a dôvere investorov. Naša spoločnosť priniesla do tohto turbulentného roka niekoľko nových produktov a podieľala sa na mnohých unikátnych a významných transakciách. Minulý rok tak môžeme vyhodnotiť z pohľadu výkonnosti našich investičných produktov, ale aj z hľadiska obchodných príležitostí ako úspešný. Dovoľte nám, aby sme sa s vami o niektoré z týchto úspechov na nasledujúcich riadkoch podelili.


WOOD & Company ako priekopník

Nad rámec poskytovania tradičných a precízne zvládnutých služieb chceme prinášať aj priekopnícke investičné riešenia. Preto sme sa aj v uplynulom roku pustili do nových projektov a predstavili našim klientom produkty, ktoré sú na lokálne pomery unikátne a inovatívne. Na konci júna 2023 sa podarilo dokončiť akvizíciu WOOD SPAC One, prvého stredoeurópskeho SPACu, so spoločnosťou FootShop, ktorá bola následne s prvým augustovým dňom úspešne uvedená na pražskú burzu.

Ďalšou oblasťou, ktorej sa vo WOOD & Company čoraz viac otvárame, sú investície do sveta blockchainu a kryptomien. Veríme, že po období „divokého západu“ na tomto poli prichádza čas, keď sa najmä z blockchainu vyvíja rešpektovaná technológia s budúcnosťou a investičným potenciálom, u ktorého nechceme chýbať. Investíciu do týchto projektov sme sa rozhodli ponúknuť prostredníctvom podfondu WOOD Blockchain+, ktorý si vyberá najlepšie lokálne i zahraničné fondy v oblasti blockchainu a kryptosveta. „Minulý rok sa viezli kryptomeny a digitálne aktíva na pozitívnej vlne a aj vyhliadky na tento rok sú priaznivé. Zhruba v polovici apríla 2024 by malo dôjsť k tzv. Bitcoin halvingu, teda zníženiu emisie nových bitcoinov do obehu o 50 %. Táto udalosť sa opakuje každé štyri roky a historicky predchádzala silnému rastovému obdobiu,“ doplňuje Tomáš Kacerovský, portfólio manažér WOOD Blockchain+.

V neposlednom rade sme radi, že môžeme od októbra minulého roka ponúkať aj unikátnu príležitosť investovať do financovania súdnych sporov. V rámci podfondu LitFin Alpha, ktorého sme obhospodarovateľom a administrátorom, si môžu kvalifikovaní investori potencionálne siahnuť na cielený dvojciferný výnos. „Financovanie súdnych sporov je mnohomiliardové odvetvie a ponúka tak zaujímavú investičnú príležitosť, ktorá nepodlieha makroekonomickým vplyvom, čo znižuje volatilitu portfólia,“ vysvetľuje Miroslav Nosál, riaditeľ WOOD & Company investičnej spoločnosti. Zriaďovateľom podfondu je spoločnosť Litfin SICAV, ktorá patrí do skupiny LitFin, jednej z najvýznamnejších poskytovateľov financovania súdnych sporov v Európe.

V jeseni minulého roka sme ako skupina WOOD & Co. vstúpili do odvetvia investícií v umení, keď sme odkúpili jednu z najkomplexnejších zbierok diel Alfonsa Muchu zahŕňajúcu 422 diel v hodnote presahujúcej 9,83 milióna eur., tiež známu ako Lendlova kolekcia. Prostredníctvom online galérie Portu Gallery sme umožnili širokej verejnosti zainvestovať do zbierky. „Sme radi, že táto ponuka verejnosť oslovila. Evidovali sme značný záujem zo strany jednotlivcov i firiem. Hneď prvý deň investori vložili do zbierky niekoľkonásobne viac peňazí, než bol dovtedy historicky najvyšší úpis na Portu Gallery,“ hovorí Martin Jaroš, riaditeľ Portu Gallery. Investície do umenia vnímame vo WOOD & Company ako vhodný doplnok investičného portfólia a aj v budúcnosti sa budeme obzerať po zaujímavých príležitostiach. 

 

Investície s príbehom – zaujímavé burzové a investičné aktivity

Vo WOOD & Co. máme radi príbehy. Fandíme mladým firmám a radi podporujeme tie, za ktorými stoja dobré nápady a silné tímy. Medzi tými, ktorí si v minulom roku získali našu dôveru, je napríklad spoločnosť Snuggs, výrobca menštruačných nohavičiek. Minulý rok bol pre túto spoločnosť veľmi priaznivý z hľadiska expanzie na nové trhy, predstavenia nových kolekcií, ako aj spustenia zákazníckeho programu Snuggs Trial. Aj vďaka tomu tržby za rok 2023 atakovali hranicu 19,67 milióna eur. Viac ako polovica tržieb pritom plynie z trhov mimo Česko, startupová značka je úspešná najmä v Nemecku, v Holandsku, na Slovensku alebo v Rakúsku, po novom sa etabluje aj vo Veľkej Británii. Podľa jedného z majiteľov WOOD & Company Jana Sýkoru spoločnosť mieri k vstupu na pražskú burzu, kam by si v dohľadnom období mohla ísť po ďalšie investície prostredníctvom IPO.

Tesne pred letnými prázdninami sme sa podieľali na významnej IPO. Na bukureštskú burzu uviedla svoje akcie spoločnosť Hidroelectrika, rumunský výrobca elektrickej energie z vodných elektrární. Spoločnosť patrí medzi najziskovejšie v Rumunsku. Vyrába energiu z obnoviteľných zdrojov, čo je zaujímavé pre medzinárodných investorov, ktorí kladú dôraz na zelené energie a životné prostredie Do obehu šiel zhruba 17-percentný podiel menšinového akcionára Fondul Proprietatea, spravovaný investičnou spoločnosťou Franklin Templeton, ktorý fondu vyniesol vyše dve miliardy dolárov. 

Na konci septembra minulého roka získala slovenská spoločnosť Kosit, ktorá je vlastnená investičnou skupinou WOOD & Company, 90 % podiel vo firme Detox, ktorá patrí medzi najväčšie firmy v oblasti spracovania nebezpečných priemyselných odpadov na Slovensku. V roku 2022 dosiahla spoločnosť obrat takmer 11 miliónov eur. Pre WOOD & Co. na Slovensku ide o pokračovanie strategického smerovania v odvetví odpadového hospodárstva, v ktorom pôsobí od roka 2014. „Vďaka akvizícii spoločnosti Detox dokážeme posunúť Slovensko bližšie k modernému odpadovému hospodárstvu, ktoré je šetrné k životnému prostrediu. Zároveň ide o silný signál pre investorov, ktorí nám zverujú prostriedky na posilňovanie našej pozície v tomto segmente,“ hovorí Martin Šmigura, investičný riaditeľ WOOD & Company. Plánovaný konsolidovaný obrat spoločnosti Kosit za rok 2023 je vo výške 68 mil. eur. 

V jeseni sme pomohli so vstupom na pražskú burzu spoločnosti Eurowag, ďalšej úspešnej spoločnosti s českými koreňmi. Tá sa primárne obchoduje na Main Market London Stock Exchange, od konca októbra bol tento titul sprístupnený českým investorom aj na Free Markete pražskej burzy, a to za výrazného príspevku WOOD & Company. „Ako zástupca nového sektora z oblasti komerčnej cestnej dopravy a digitalizácie jej služieb má Eurowag šancu na pražskej burze zaujať. Veríme, že lokálni investori túto ponuku ocenia, a dúfame, že v budúcnosti sa titul stane súčasťou indexu PX, kde by mohol usilovať o záujem zo strany inštitucionálnych klientov,“ komentoval vstup akcií Eurowagu na pražskú burzu Josef Kohout, vedúci tradingu WOOD & Company.

Podobným príbehom love brandu, ktorý si rýchlo a úspešne otvára dvere do ďalších európskych krajín, ako je Poľsko, Rakúsko či Nemecko, je spoločnosť Fruitisimo. Spoločnosť má 92 prevádzok a v roku 2022 utŕžila 13,77 milióna eur , čo znamenalo nárast o 66 %. Za minulý rok očakáva tržby vo výške pol miliardy českých korún. „Minulý rok sme vo Fruitisime získali za nižšie desiatky miliónov českých korún 8 % podiel. Je to pre nás poctivo vybudovaná spoločnosť, ktorá robí niečo pre zdravie ľudí, a preto sme sa rozhodli podporiť ju. Samozrejme, vidíme tu tiež investičnú príležitosť,“ uviedol k tejto investícii Jan Sýkora, ktorý aj v tomto prípade vidí potenciál firmy pre vstup na pražskú burzu Start.

Partnerská a klientska starostlivosť

V septembri sme pre našich klientov usporiadali druhý ročník Investičnej konferencie WOOD & Company 2023. V ikonickej budove pražského Rudolfina sa stretlo 320 účastníkov, ktorí si v šiestich tematických blokoch vypočuli podnetné vystúpenia expertov našej investičnej skupiny, ale aj pozvaných hostí. Mali sme potešenie privítať napríklad bývalého guvernéra ČNB Miroslava Singera, ktorý sa vyjadril k aktuálnemu ekonomickému vývoju a poukázal na zaujímavé trendy. Za WOOD & Company vystúpil k téme sektora nehnuteľností Marek Herold, dlhopisom a procesu výberu emitenta sa zase venovali Petr Turner a Petr Beneš, o potenciáli investícií do krypta a blockchainu porozprával Tomáš Kacerovský. Na konferencii vystúpili aj partneri WOOD & Company Vladimír Jaroš, ktorý predstavil produktovú stratégiu skupiny, a Jan Sýkora, ktorý sa zapojil do záverečnej panelovej diskusie. Tá reflektovala témy, ktoré najviac zaujali publikum. V roku 2024 plánujeme usporiadať tretí ročník konferencie v marci a bude to väčšie podujatie plné ešte väčšieho množstva informácií, aby investori mali na začiatku roka dostatok relevantných informácií na prijímanie investičných rozhodnutí v tomto roku.

Sme radi, že sme mohli na začiatku decembra privítať v hoteli Hilton viac ako tri stovky zástupcov zo 150 spoločností a asi 150 inštitucionálnych investorov na našej každoročnej konferencii Winter Wonderland. V priebehu niekoľkých dní sa investori a zástupcovia spoločností stretávali a zapájali do zaujímavých diskusií s našimi analytikmi a obchodným tímom, aby odhalili množstvo investičných príležitostí naprieč rôznymi sektormi. Ešte raz by sme sa chceli poďakovať nielen našim kľúčovým partnerom, ale za aktívne zapojenie aj burzám cenných papierov v Prahe, Bukurešti, Budapešti a Varšave. 

So slovenskými investormi sa pravidelne stretávame na tematických investorských raňajkách. V príjemnej a uvoľnenej atmosfére prezentujeme nové projekty či aktuálne výsledky aj za účasti odborníkov v danej oblasti, ktorí za produktom stoja. Diskusia na rôzne témy investorov baví, čo potvrdzuje aj pravidelne zvyšujúci sa záujem o podobné akcie. Aj preto organizujeme každý rok golfový turnaj ako aj ústredný event pre slovenských investorov so zaujímavým kultúrnym programom.


Priaznivá dlhopisová sezóna

Dôležitou a klientmi žiadanou súčasťou nášho portfólia na českom trhu sú firemné dlhopisy. Vďaka dlhoročným vzťahom s preverenými emitentmi dokážeme ponúkať dlhové cenné papiere so zaujímavým výnosom vzhľadom na riziko. Minulý rok bol v znamení vysokej inflácie, ktorá prinútila centrálne banky zdvihnúť úrokové sadzby na maximá. To zdvihlo aj výnosy na dlhopisoch a sporiacich účtoch. S pohľadom na nasledujúci rok je zrejmé, že téma inflácie ustupuje do úzadia. Znižovanie úrokových sadzieb zo strany centrálnych bánk však bude mať skôr reaktívny než preventívny charakter. „Centrálne banky nebudú chcieť riskovať predčasné uvoľnenie menovej politiky a možné obnovenie inflačných tlakov a k razantnejšiemu znižovaniu pristúpia až na základe makroekonomických dát naznačujúcich možné spomalenie ekonomiky. Pokles základných úrokových sadzieb by sa v budúcom roku mal pozitívne premietnuť do cien dlhopisov, a preto z hľadiska pomeru riziko/výnos považujem dlhopisy za najatraktívnejšiu triedu aktív,“ vysvetľuje Vladimír Vávra, maklér WOOD & Company.  

Minulý rok sme predstavili napríklad tri emisie dlhopisov poisťovne Direct, kde si investori mohli siahnuť na ročný výnos až 9,5 %, dlhopisy City Home s variabilným kupónom, ktorého prvá výška dosiahla 11,12 %, alebo dlhové cenné papiere nášho Office podfondu s výnosom 8,2 % p. a. v korunovej triede, alebo Retail podfondu s ročným výnosom 6,5 % v eurovej triede. 

Realitný trh 2024? Stagnácia developmentu, investičný potenciál a rast nájmov

Nehnuteľnosti majú v portfóliu investora nezastupiteľný význam v podobe stabilizačnej kotvy obmedzujúcej riziká. Zaisťujú stabilný výnos a v strednodobom a dlhodobom horizonte dokážu ochrániť pred infláciou vďaka indexácii nájomných zmlúv alebo obratovému nájomnému v prípade maloobchodných centier. A to aj v takých turbulentných obdobiach, akým bol i uplynulý rok. „Hoci sa Európa v minulom roku vyhla obávanej recesii a inflácia pokračovala v poklese, vyššie úrokové sadzby viedli k opatrnosti na trhoch s nehnuteľnosťami. Investičná aktivita v regióne strednej východnej Európy sa medziročne prepadla o zhruba 50 %. V tomto roku očakávame rast nájomného naprieč realitnými segmentmi vplyvom nedostatočnej ponuky nových priestorov, nízkych mier neobsadenosti a rastu ekonomiky. Predpokladaný pokles úrokových sadzieb potom prispeje k lepšej dostupnosti financovania a k zvýšeniu objemu investícií do realitného sektora,“ komentuje Jan Kolb, investičný manažér WOOD Real Estate.

Realitám u nás vo WOOD & Co dlhodobo veríme. A to natoľko, že sme sa v uplynulom roku pustili do rozšírenia realitného biznisu hneď o dva dôležité segmenty. Do rodiny našich už zavedených a úspešných podfondov zameraných na kancelárske a retailové budovy sa vo februári pridal podfond WOOD & Company Realitný – otvorený podielový fond, ktorý je určený pre retailových klientov. Tí môžu participovať na silnom portfóliu, skúsenostiach najlepších odborníkov na komerčné nehnuteľnosti a na atraktívnych investíciách Realitného fondu WOOD & Company, SICAV, ktorý je jedným z najvýkonnejších realitných fondov v Česku. Minimálna investícia do tohto retailového fondu je 100 českých korún a je možné realizovať ju prostredníctvom online investičnej platformy opPortunity od Portu. Projekt je určený pre český trh s o     čakávaným čistým ročným výnosom, ktorý dlhodobo cieli na 7 – 9 %.      S vysokými očakávaniami sme na jeseň minulého roku premiérovo vstúpili aj do segmentu logistiky a developmentu priemyselných parkov. Nový WOOD & Co. Logistic podfond je určený pre kvalifikovaných investorov a v eurovej triede cieli na ročný výnos 15 % pri investičnom horizonte aspoň tri roky. Unikátnou stratégiou fondu sú investície do výstavby logistických nehnuteľností, v rámci ktorých investor získava možnosť profitovať z developerského výnosu. Prvou akvizíciou nového podfondu je investícia do výstavby tretej etapy projektu 7R Park Tczew III neďaleko poľského Gdanska. V príprave je výstavba ďalších logistických projektov v strednej Európe. „Chceme sa zamerať na výstavbu logistických parkov, ktoré umožňujú zaujímavý výnos, sú dobre financovateľné, majú kvalitných nájomníkov a ponúkajú investorom určitú mieru stability a predikovateľnosti, čo v súčasnom svete nie je také bežné,“ upresňuje Marek Herold, portfólio manažér realitného fondu WOOD & Company.

WOOD & Company v roku 2023: v znamení noviniek

Minulý rok sa výrazne posunuli aj prípravy developerského projektu Millhaus, ktorý vznikne s partnerskou podporou developera Immocap v dynamicky sa rozvíjajúcej bratislavskej zóne Mlynské Nivy. Na pozemkoch východne od križovatky ulíc Plynárenská a Mlynské Nivy vznikne bytovka doplnená niekoľkými retailovými jednotkami v prízemí, garni hotelom v prvých niekoľkých poschodiach a zhruba stovkou bytov vo zvyšných horných podlažiach. Vežiak bude mať 19 nadzemných podlaží a výškovo harmonizuje so susedným administratívnym objektom The Mill. Modernej architektúre s mierne tradičným výrazom bude dominovať raster presklených a plných plôch s obkladom reflektujúcim industriálnu minulosť. Zahájenie výstavby je naplánované na prvú polovicu tohto roka, dokončenie na rok 2026. Celkové náklady sú odhadované na 17 miliónov eur.

WOOD & Company v roku 2023: v znamení noviniek

Portu

Aj naša retailová online investičná platforma Portu si minulý rok viedla veľmi dobre, keď prekonala hneď niekoľko dôležitých míľnikov. Portu získalo dôveru už viac ako 200 tisíc klientov, ktorým spravuje vyše
1 miliardy eur
. 

S rastom svetových indexov sa v minulom roku darilo aj portfóliám Portu, ktoré zhodnocovali o dvojciferné čísla. To s najvyššou rizikovosťou a číslom 10 si pripísalo v uplynulom roku 20,5 %, opatrnejšie portfólio s rizikovým stupňom 5 si pripísalo 15,8 %, zatiaľ čo najkonzervatívnejšie portfólio 1 vzrástlo o 11,1 % za rok.

V rámci produktových noviniek spustilo Portu eurovú verziu Investičnej rezervy, ktorá využíva úročenú hotovosť spolu s investičnými nástrojmi tak, aby chránila úspory investorov pri čo najmenšej rizikovosti.

V rámci sesterského projektu opPORTUnity sme sprístupnili záujemcom o český trh možnosť kontinuálneho obchodovania na trhu START a zjednodušili a zrýchlili sme tak obchodovanie s akciami v našej ponuke.

Ďalší sesterský projekt, online investičná galéria Portu Gallery, úspešne upísala unikátnu zbierku diel Alfonsa Muchu za spolu 10,62 milióna eur, ktorá obsahuje vyše 400 kusov originálnych artefaktov tohto velikána secesie.

„Snažíme sa, aby bolo investovanie dostupné a zrozumiteľné pre širokú verejnosť. Preto sme minulý rok prišli s upravenou mobilnou aplikáciou, ktorá ponúka pohodlnejšie a prehľadnejšie používanie našich služieb v mobilných zariadeniach. Nového dizajnu a optimalizácie sa dočkala aj webová prezentácia, ktorá teraz návštevníkom poskytuje ešte lepší používateľský zážitok,“ hovorí Radim Krejčí, zakladateľ a šéf Portu, a pokračuje: „O tom, že to náš tím robí dobre, svedčí aj ocenenie Portu v Zlatej korune alebo ocenenie Fintechom za rok 2023 v súťaži Mastercard Banka roka. Šlo už o piate ocenenie v poradí a všetkým mojim kolegom patrí vďaka za ich nasadenie.“

 

Kvalitný tím je zárukou úspechu

To, že sa nám darí už viac ako 30 rokov držať sa na špičke, rozvíjať nové aktivity, produkty a plniť si tak ďalšie investičné sny, je zásluhou najmä nášho expertného tímu. Minulý rok bola skupina WOOD & Company zaradená v rebríčku Czech 100 Best medzi stovku najlepších firiem Českej republiky. Ďalšie ocenenie sme minulý rok získali v rámci prestížnych ocenení spoločnosti Institutional Investor, a to 1. miesto za prístup k podnikom podľa hlasovania firiem v kategórii Emerging EMEA Research a v rovnakej kategórii 2. miesto vo výskume CE3.

Kontakt pre médiá:


Zuzana Kopanicová

Tel.: +421 914 320 081

E-mail: [email protected]