Prvý SPAC v strednej Európe si našiel svoju ,,nevestu" - Footshop. Čaká na "áno" od investorov.


Prvý SPAC v strednej Európe si našiel svoju ,,nevestu" - Footshop. Čaká na "áno" od investorov.

Spoločnosť WOOD SPAC One a.s. ( ďalej iba "WSO"), ktorá je súčasťou skupiny WOOD & Company, predstavuje po intenzívnom procese hľadania a vyjednávania vhodnú cieľovú spoločnosť. WSO uzavrela dohodu so súčasnými vlastníkmi spoločnosti Footshop s.r.o. ( ďalej iba "Footshop"), popredného online predajcu prémiovej streetwear obuvi a oblečenia v strednej a východnej Európe so sídlom v Českej republike, o získaní až 49 % podielu v spoločnosti. Dohoda podlieha schváleniu akcionárov WSO v súlade s prospektom SPAC zo dňa 2. februára 2022. V prípade schválenia transakcie dôjde k akvizícii podielu vo Footshope a následnej fúzii oboch spoločností, pričom akcie Footshopu sa stanú verejne obchodovateľnými na Burze cenných papírů Praha.


Úpis akcií WSO sa uskutočnil v období od 10. februára do 29. apríla minulého roka. Počas tohto obdobia vložilo do prázdnej spoločnosti SPAC viac ako 400 investorov 23 miliónov EUR. Po vstupe spoločnosti na pražskú burzu v máji 2022 sa začala akvizičná fáza, na ktorú mala WSO dva roky.

"Som rád, že sa nám podarilo v krátkom čase nájsť zaujímavý subjekt a už po roku môžeme investorom predstaviť Footshop, ktorý má veľmi dobrý rozvojový a investičný potenciál. Navrhovaná transakcia spĺňa všetky investičné kritériá stanovené v prospekte SPAC, ďalší krok je teraz na investoroch," hovorí Oliver Polyak, manažér investičného bankovníctva WOOD & Company, ktorý je zároveň členom predstavenstva WSO.

"Verím, že sme naplnili naše očakávania a vybraná nevesta získa na realizáciu dohodnutej transakcie od investorov ÁNO," dodáva generálny riaditeľ WOOD & Company Vladimír Jaroš.

"Už roky prinášame našim zákazníkom tie najlepšie a najvzácnejšie kúsky tenisiek
a oblečenia. Budeme sa snažiť priniesť hodnotu aj našim investorom, najmä ak sa nimi vďaka burze môžu stať aj naši fanúšikovia. Pre Footshop je to skvelá príležitosť, ako upevniť svoju pozíciu v regióne a naplniť svoju víziu,"
hovorí Peter Hajduček, generálny riaditeľ Footshopu.

Footshop je európsky maloobchodný predajca prémiovej streetwearovej obuvi
a oblečenia, ktorý v roku 2012 v Prahe založil Peter Hajduček. Spoločnosť predáva výrobky online predovšetkým v Európe, ale jej e-shop je dostupný celosvetovo. Tržby za rok 2022 presiahli 40 miliónov EUR, pričom tri štvrtiny tržieb pochádza z krajín mimo Českej a Slovenskej republiky. Footshop prevádzkuje aj tri prémiové kamenné predajne v európskych metropolách - v Prahe, Budapešti a Bukurešti. Vďaka svojmu zameraniu na mladú streetwearovú komunitu spoločnosť spolupracuje s globálnymi značkami ako Adidas, Nike, Converse a Vans na distribúcii ich limitovanych kolekcií obuvi a oblečenia. Je jedinou spoločnosťou v regióne, ktorá predáva niektoré z ich produktových línií. Na niekoľkých trhoch vrátane Českej republiky je jednotkou v segmente prémiovej streetwearovej obuvi a oblečenia. V roku 2021 spoločnosť Footshop kúpila svojho hlavného konkurenta v Českej republike, spoločnosť Queens, pod ktorej značkou naďalej prevádzkuje e-shop. Súčasnými akcionármi Footshopu sú Peter Hajduček (zakladateľ a generálny riaditeľ), Marcel Vargaeštók (angel investor), Kaya (Venture capital fond) a Crowdberry (česko-slovenská  investičná platforma umožňujúca súkromným investorom priame investície do konkrétnych firiem).

SPAC (Special Purpose Acquisition Company) je investičný produkt s potenciálom atraktívneho zhodnotenia a možnosťou spoluinvestovania. Vzniká ako prázdna spoločnosť za účelom akvizície podielu v cieľovej spoločnosti a slúži na zrýchlenie vstupu spoločnosti na burzu. WOOD SPAC One je vôbec prvým SPAC v rámci regiónu strednej a východnej Európy. Úpis prebiehal od 10. februára do 29. apríla 2022. Minimálna výška investície v rámci úpisu bola
10 000 EUR. V súlade s prospektom boli investorom okrem akcií pridelené aj warranty, ktorých prvú polovicu investori dostali súčasne s akciami. Na druhú polovicu nadobudnú nárok až po dokončení akvizície za predpokladu, že k príslušnému rozhodnému dňu budú stále vlastniť príslušný počet akcií. Dohodnuté podmienky transakcie, budú predmetom hlasovania všetkých investorov. Po schválení sa Footshop zlúči do WSO a stane sa verejne obchodovateľný.

Kontakt pre médiá:


Zuzana Kopanicová

Tel.: +421 914 320 081

E-mail: [email protected]