---
title: "Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha | WOOD & Company"
description: "V hotovosti a na bankových účtoch držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní za vyspelejšími krajinami eurozóny tak zaostávame."
canonical_url: "https://wood.sk/insights/analyzy/slovensky-investor-verzus-inflacia-od-roku-2017-zarobil-11-4-no-jej-tempu-nestiha/"
meta:
  author: "Apploud Digital"
  "og:description": "V hotovosti a na bankových účtoch držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní za vyspelejšími krajinami eurozóny tak zaostávame."
  "og:image": "https://www.datocms-assets.com/71851/1659000143-jk_20220519_wood_0007.jpg?w=1200&fit=max&fm=jpg"
  "og:image:height": "1284"
  "og:image:type": image/jpeg
  "og:image:width": "2416"
  "og:title": "Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha | WOOD & Company"
---

> Index of every page on this site: [llms.txt](https://wood.sk/llms.txt)

- [Homepage](https://wood.sk/)
- / [Aktuality](https://wood.sk/insights/)
- / [Analýzy](https://wood.sk/insights/analyzy/)

# Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha

---

28\. 7. 2022

![Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha](https://www.datocms-assets.com/71851/1659000143-jk_20220519_wood_0007.jpg?w=2384&h=1412&fm=jpeg&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5)

Zdieľať

- [X (Twitter)](http://twitter.com/share?url=null)
- [LinkedIn](https://www.linkedin.com/sharing/share-offsite/?url=null)
- [Facebook](https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=null)

**V hotovosti a na bankových účtoch držia Slováci až 60 % svojich finančných aktív. V investovaní za vyspelejšími krajinami eurozóny tak zaostávame. Navyše sa pri investovaní dopúšťame chýb, ktoré nám bránia investície lepšie zhodnotiť. Potvrdzujú to aj aktuálne výsledky „Indexu slovenského investora“, zostaveného analytikmi WOOD & Company z dát 100 najväčších podielových fondov v rebríčku Slovenskej asociácie správcovských spoločností. V aktuálnom prehľade sa Eva Sadovská, analytička WOOD & Company, venovala tomu, ako priemerný slovenský investor zhodnocoval svoje finančné prostriedky od roku 2017, či investovaním dokázal poraziť inflaciu, ale aj na to, ako sa dá nielen v turbulentných časoch efektívnejšie investovať.**

**V analýze sa dozviete:**

- Ako zhodnotil bežný slovenský investor svoje investície od začiatku roku 2017?
- Ako zvládajú investori boj s infláciou?
- Ktorým fondom sa najviac darí a zarábajú aj v turbulentných časoch?
- Akých chýb sa dopúšťame a ako môžeme efektívnejšie investovať?

** **

Analytici investičnej skupiny WOOD & Company zostavili na základe dát Slovenskej asociácie správcovských spoločností (SASS) **tzv. Index slovenského investora (ISI100)**. Index vychádza z údajov 100 najväčších (resp. najpredávanejších a teda najobľúbenejších)podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. Pri výpočte indexu sú sledované nielen **výnosy fondov, ale aj ich váhy** (váhy podľa veľkosti fondu na základe objemu investovaných zdrojov, t.j. väčší fond sa podiela na celkovej výkonnosti vyšším podielom ako menší fond).Index je prepočítavaný **na kvartálnej báze**, pričom **počiatočná hodnota indexu 100 je k 1.1.2017.** Metodika vychádza z prepočtov važeného priemeru výkonnosti fondov, pričom podobné prepočty sa najčastejšie používajú v zahraničí, napríklad v prípade Indexu českého investora CII750.

 

**Bežný slovenský investor zarobil za posledných 5,5 roka 11,4 %. Infláciu ale nepokoril.**

**K 30.6.2022 bola hodnota indexu evidovaná na úrovni 111,4.** Bežný investor, ktorý má zainvestované svoje finančné prostriedky v podielových fondoch SR, tak dosiahol od začiatku roka 2017 kumulovaný výnos 11,4 %. **Zjednosušene povedané, pred 5,5 rokom zainvestovaných 10 000 eur má dnes hodnotu 11 140 eur.** Hoci nad takmer „nulovým“ zúročením v banke, typickým hlavne pre ostatné roky, investor vyhral, na pokorenie inflácie to nestačilo. Ceny tovarov a služieb boli k 30.6.2022 vyššie oproti záveru roka 2016 až o 26,6 %.

Počas analyzovaného obdobia (za ostatných 5,5 roka) bola výnosovosť podielových fondov a teda aj **hodnota indexu negatívne ovplyvnená** najmä dvoma kľúčovými faktormi a to **vypuknutím pandémie COVID-19** na jar 2020 a **vojnového konfliktu na Ukrajine** v úvode tohto roka. Hodnota indexu tak z hodnoty 108,2 (k Q4 2019) poklesla na 99,8 (k Q1 2020). Nasledoval postupný nárast indexu až na úroveň 121,8 (k Q4 2021). Agresia na Ukrajine ho ale zrazila nadol - na už spomínanú aktuálnu úroveň 111,4 (k Q2 2022).

![Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha](https://www.datocms-assets.com/71851/1659000326-indexslovenskehoinvestora.svg)

Investovanie je behom na dlhú trať a tak sa aj na výnosovosť musíme pozerať z dlhodobého hľadiska – aspoň v horizonte troch alebo ideálne až piatich rokov. Kým počas prvých troch sledovaných rokov bola **hodnota indexu** striedavo pod a nad h odnotou inflácie (kumulovanej), tak **od konca roka 2020 až do konca roka 2021 prevýšila tempo zdražovania v krajine.** Vojnou ovplyvnená nižšia hodnota indexu ale v prvom polroku 2022 na rekordne vysokú infláciunestačila ani náhodou.

*„Aktuálnu situáciu považujeme za extrémnu a dočasnú. Akonáhle sa situácia s infláciou upokojí, predpokladáme návrat na hodnoty (rozdiel medzi zhodnotením investorov a infláciou) z konca roka 2021. Stále to však nebudú vysoké výnosy nad infláciou, ak investori výraznejšie nezmenia svoje investičné správanie. Celkový obraz o narábaní Slovákov s peniazmi zhoršuje ešte fakt, že 60 % ich finančných aktív tvoria depozitá v bankách, v ktorých sa výnosy pohybujú okolo nuly,“* zhodnotil aktuálny vývoj Maroš Ďurik, Investment Advisory Director z WOOD & Company.

** **

**Najvýnosnejšie sú akciové a realitné fondy. Reality zarábali aj v prvom polroku 2022 – napriek konfliktu na Ukrajine**

Index slovenského investora tvorí 100 najväčších podielových fondov, ktoré sú členmi SASS. **Najväčšiu váhu na úrovni 49 %** mali k 30.6.2022 **zmiešané fondy**. Nasledovali **akciové fondy a realitné fondy** s podielmi 22 % a 21 %**.** Dlhopisové fondy mali váhu 5 %, fondy krátkodobých investícií 3 %.

![Slovenský investor verzus inflácia. Od roku 2017 zarobil 11,4 %, no jej tempu nestíha](https://www.datocms-assets.com/71851/1659000327-vynosnost-jednotlivych-druhov-fondov.svg)

**Najvyššiu výnosovosť** spomedzi analyzovaných fondov dosiahli **akciové fondy** s kumulovaným výnosom (od 1.1.2017 do 30.6.2022) na úrovni 39,1 %. Tomu zodpovedá ročný (anualizovaný) výnos na úrovni 6,2 % p.a. Nasledujú **realitné fondy**, ktoré dosiahli kumulovaný výnos 20,8 % a ročný výnos 3,5 % p.a. **Iba tieto dva typy fondov dokázali od roku 2017 držať krok s infláciou.** **Zmiešané fondy** vykázali kumulované zhodnotenie na úrovni 4,2 %, čomu zodpovedal anualizovaný výnos 0,8 % p.a. Fondy krátkodobých investícií boli tesne nad nulou a dlhopisové fondy vykázali stratu. 

**Ako ovplyvnila vojnová agresia na Ukrajine výnosovosť jednotlivých typov fondov?** Výnosovosť s výnimkou realitných fondov, počas prvého polroka 2022 klesla. **Reality ako jediné zhodnocovali o 0,8 %.**

**Bežný investor má potenciál zhodnocovať svoje investície aj lepšie. Vieme, akých chýb sa pri investovaní najčastejšie dopúšťa.**

Odborník na investovanie vidí okrem rastúcej inflácie aj **iné dôvody nízkeho zhodnotenia slovenských investorov** v podielových fondoch za posledných 5,5 rokov. *„Ide najmä o pomerne vysoký podiel dlhopisových investícií (sú súčasťou aj zmiešaných fondov), ktoré od roku 2017 stratili približne 1,4 % p. a. Najšťastnejšie nebolo ani presúvanie sa do akciových investícií pod vplyvom vysokej výkonn* *osti z minulosti. Navyše pri akciových fondoch si investori vyberajú často nesprávne. Výkonnosť akciových fondov, do ktorých zainvestoval bežný slovenský investor, bola od roku 2017 o 1,8 % p.a. nižšia ako napríklad výkonnosť globálneho akciového ETF, ktorý investorom zarobil i 8,0 % p.a.“*, skonštatoval Maroš Ďurik.

Odborník zároveň ponúka **5 rád, ako v budúcnosti svoje investície lepšie zhodniť**:

- Neinvestovať na základe minulej výkonnosti a využívať poklesy (pod 15 %) na doinvestovanie
- Predĺžiť svoj definovaný investičný horizont a viac sa orientovať na dynamickejšie (akciové) investície
- Dlhopisové investície čiastočne nahradiť napríklad realitnými fondmi, najlepšie fondmi kvalifikovaných investorov
- Zmiešané fondy nahradiť samostatnou investíciou do dlhopisového podielového fondu a globálneho akciového fondu (najlepšie ETF)
- V akciových investíciách menej „špekulovať” a orientovať sa na globálne akciové fondy, ideálne globálne ETF

## Prihlásenie na odber newslettera

Získajte úplný prehľad o svete financií, navyše ZADARMO získate PDF magazín Insights.

Kliknutím na odber súhlasíte so [spracovaním osobných údajov](https://wood.sk/informacie_o_spracovani_osobnych_udalosti.pdf).

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a podlieha [zásady ochrany osobných údajov](https://policies.google.com/privacy) a [zmluvné podmienky](https://policies.google.com/terms) spoločnosti Google.

## Kontakt pre médiá:

---

Eva Sadovská, analytička WOOD & Company

Tel.: [+ 421 918 761 615](<tel:+ 421 918 761 615>)

E-mail: [eva.sadovska@wood.com](mailto:eva.sadovska@wood.com)

## insights

- ![2. kvartál 2026: Slovensko so štvrtým najrýchlejším rastom cien bytov a domov v EÚ](https://www.datocms-assets.com/71851/1680164592-evicka_business-7.jpg?w=922&h=538&fm=jpeg&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5) [2. kvartál 2026: Slovensko so štvrtým najrýchlejším rastom cien bytov a domov v EÚ](https://wood.sk/insights/analyzy/2-kvartal-2026-slovensko-so-stvrtym-najrychlejsim-rastom-cien-bytov-a-domov-v-eu/)29. 10. 2026
- ![Realitné fondy s novým rekordom: Objem ich aktív vzrástol o takmer 14 % na 3,4 mld. eur](https://www.datocms-assets.com/71851/1792502694-realitne-fondy-na-slovensku-2.png?w=922&h=538&fm=png&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5) [Realitné fondy s novým rekordom: Objem ich aktív vzrástol o takmer 14 % na 3,4 mld. eur](https://wood.sk/insights/analyzy/realitne-fondy-s-novym-rekordom-objem-ich-aktiv-vzrastol-o-takmer-14-percent/)19. 10. 2026
- ![Viac obnoviteľných zdrojov energie, väčšia potreba batériových úložísk. Priestor pre investorov rastie ](https://www.datocms-assets.com/71851/1791375330-bateriove-uloziska-a-obnovitelne-zdroje.png?w=922&h=538&fm=png&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5) [Viac obnoviteľných zdrojov energie, väčšia potreba batériových úložísk. Priestor pre investorov rastie](https://wood.sk/insights/analyzy/viac-obnovitelnych-zdrojov-energie-vacsia-potreba-bateriovych-ulozisk/) 6. 10. 2026
- ![6 najčastejších bariér, prečo Slováci neinvestujú. Ako ich prekonať? ](https://www.datocms-assets.com/71851/1790678991-preco-slovaci-neinvestuju-1.png?w=922&h=538&fm=png&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5) [6 najčastejších bariér, prečo Slováci neinvestujú. Ako ich prekonať?](https://wood.sk/insights/analyzy/6-najcastejsich-barier-preco-slovaci-neinvestuju-ako-ich-prekonat/) 28. 9. 2026

## Sitemap

See the full [sitemap](https://wood.sk/sitemap.md) for all pages.
