---
title: "Ktoré mestá v SR predbehli Bratislavu v množstve obchodov na tisíc obyvateľov? | WOOD & Company"
description: "Investujeme jen do toho, čomu veríme"
canonical_url: "https://wood.sk/insights/analyzy/ktore-mesta-v-sr-predbehli-bratislavu-v-mnozstve-obchodov-na-tisic-obyvatelov/"
meta:
  author: "Apploud Digital"
  "og:description": "Investujeme jen do toho, čomu veríme"
  "og:image": "https://www.datocms-assets.com/71851/1690466262-dsc_9123.jpg?w=1200&fit=max&fm=jpg"
  "og:image:height": "1284"
  "og:image:type": image/jpeg
  "og:image:width": "2416"
  "og:title": "Ktoré mestá v SR predbehli Bratislavu v množstve obchodov na tisíc obyvateľov?"
---

> Index of every page on this site: [llms.txt](https://wood.sk/llms.txt)

- [Homepage](https://wood.sk/)
- / [Aktuality](https://wood.sk/insights/)
- / [Analýzy](https://wood.sk/insights/analyzy/)

# Ktoré mestá v SR predbehli Bratislavu v množstve obchodov na tisíc obyvateľov?

---

28\. 7. 2023

![Ktoré mestá v SR predbehli Bratislavu v množstve obchodov na tisíc obyvateľov?](https://www.datocms-assets.com/71851/1690466262-dsc_9123.jpg?w=2384&h=1412&fm=jpeg&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5)

Zdieľať

- [X (Twitter)](http://twitter.com/share?url=null)
- [LinkedIn](https://www.linkedin.com/sharing/share-offsite/?url=null)
- [Facebook](https://www.facebook.com/sharer/sharer.php?u=null)

**Dôležitou súčasťou každej ekonomiky je spotreba obyvateľstva. Kúpna sila, ale i možnosti míňania sa v jednotlivých regiónoch či krajských mestách SR odlišujú. Najviac návštev obchodov sa realizuje v Bratislave s najvyššou kúpnou silou obyvateľstva, ale i koncentráciou predajní či nákupných centier. Na Slovensku tak Bratislavu môžeme označiť titulom „mesto nákupov“. V aktuálnej analýze sa analytička WOOD & Company Eva Sadovská venovala tomu, aká je kúpna sila obyvateľstva v jednotlivých regiónoch SR, aká je výmera nákupných centier v našich krajských mestách, ale aj tomu, či ich už v Bratislave nie je priveľa.**

**V analýze sa dozviete:**

- Aká je kúpna sila obyvateľov v jednotlivých regiónoch SR?
- Kde na Slovensku máme najviac možností míňať?
- Aký je apetít Bratislavčanov po nákupoch?
- A nie je v hlavnom meste obchodných centier už priveľa?

**V súčasnosti majú Slováci oveľa viac možností kde a ako nakupovať.** V závere roka 2021 (podľa údajov Štatistického úradu SR) predstavovala celková predajná plocha obchodov vyše** 4 mil. štvorcových metrov.** Na jedného Slováka tak pripadá približne** 0,75 štvorcového metra z plochy obchodu.** Za posledné desaťročie sa tak plocha obchodov zväčšila o cca šesťdesiat percent.Stalo sa tak vďaka pribúdajúcim nákupným centrám, ale aj obchodným reťazcom, ktoré na trh priniesli siete hypermarketov a supermarketov.

**Najväčšou kúpnou silou obyvateľstva disponuje Bratislavský kraj**

Možnosti míňania či nakupovania sú v jednotlivých krajoch Slovenska rôzne.Na kúpnu silu v regiónoch sa dá pozrieť cezviaceré ukazovateleakonapríklad **HDP na obyvateľa, nezamestnanosť, platy či úspory v bankách.** Najsilnejším je dlhodobo** Bratislavský kraj.**

| **Prehľad vybraných ekonomických ukazovateľov v krajoch SR** | **HDP na obyvateľa****v bežných cenách, v EUR****(2021)** | **Evidovaná miera****nezamestnanosti****v % (6\_2023)** | **Priemerný plat****v EUR (1Q\_2023)** |
| --- | --- | --- | --- |
| **Bratislavský** | 38 761 | 2,95 | 1 676 |
| **Trnavský** | 19 415 | 3,35 | 1 218 |
| **Trenčiansky** | 15 313 | 3,47 | 1 230 |
| **Nitriansky** | 14 893 | 3,61 | 1 150 |
| **Žilinský** | 15 922 | 4,10 | 1 186 |
| **Banskobystrický** | 13 949 | 7,08 | 1 136 |
| **Prešovský** | 11 114 | 8,47 | 1 023 |
| **Košický** | 15 418 | 7,26 | 1 188 |
| **SR priemer** | 18 109 | 5,12 | 1 327 |

*Zdroj: Štatistický úrad SR, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny*

**HDP na obyvateľa** v Bratislavskom kraji (v bežných cenách) dosahoval v roku 2021 úroveň 38,8 tis. eur. Len pre porovnanie,HDP na obyvateľa v ostatných regiónoch SR dosahoval úroveň v rozpätí od 11,1 tis. eur v Prešovskom kraji po 19,4 tis. eur v Trnavskom kraji. Vyplynulo to z údajov Štatistického úradu SR (ŠÚ SR).

Podľa údajov Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa Bratislavský kraj zároveň vyznačuje najnižšou **mierou nezamestnanosti.** Kým v júni 2023 dosiahla evidovaná miera nezamestnanosti v tomto regióne 2,95 %, v ostatných krajoch sa pohybovala od 3,35 % v Trnavskom kraji až po 8,47 % v Prešovskom kraji.

 **Priemerný plat** Bratislavčanov dosiahol podľa ŠÚ SR v prvom kvartáli 2023 v priemere 1 676 eur. V ostatných regiónoch SR sa priemerné mzdy pohybovali od 1 023 eur v Prešovskom kraji po 1 230 v Trenčianskom kraji.

 Obyvatelia bratislavského regiónu zároveň disponujú vyššími **úsporami v bankách**. V prípade Bratislavského kraja sú vklady v bankách (v prepočte na obyvateľa) dlhodobo aspoň trojnásobne vyššie v porovnaní s priemerným údajom za SR.

**Vyše 80 % Bratislavčanov plánuje míňať viac alebo porovnateľne ako vlani**

Zaujímavé výsledky priniesol aj aktuálny prieskum „Spotrebiteľská nálada: medziročné porovnanie“ spoločností DATAMAR a MNFORCE, ktorý sa realizoval počas 2. týždňa v máji 2023 v Bratislavskom kraji. 

·       Väčšina bratislavských domácností (až 81 %)  plánovala v máji 2023** zvýšiť svoje výdavky alebo ich ponechať na úrovni ako vlani.** Naopak, minúť menej ako pred rokom plánovalo iba 19 % opýtaných.

·       **Bratislavčania sa v najmenšej miere plánujú obmedzovať pri nákupoch potravín** (iba 14 % z nich). Znížiť výdavky na predmety dlhodobej spotreby má v pláne 27 % spomedzi obyvateľov Bratislavského kraja.

·       Zároveň sa znížil podiel takých domácností z Bratislavy a okolia, ktoré** posúvajú na neskôr nákup predmetov dlhodobej spotreby** – ako napríklad oblečenia, drahšieho nábytku či elektroniky, ale aj automobilu či nehnuteľnosti.

·       Pozitívny trend je evidentný aj pri očakávaniach bratislavských domácností ohľadom ichekonomickej situácie na najbližších 6 mesiacov. V máji 2023 bol podiel **domácností očakávajúcich zhoršenie na úrovni 40 %.** Najväčší optimizmus (od vypuknutia pandémie) ohľadom budúceho vývoja deklarovali ale opýtaní v máji 2021, kedy sa zhoršenia ekonomickej situácie obávala iba pätina z nich.

*Zdroj: Prieskum spoločností DATAMAR a MNFORCE z mája 2023 (online dotazník, 300 respondentov v Bratislavskom kraji, reprezentatívna vzorka podľa pohlavia, veku a príjmu).* 

** **

**Nákupné centrá dominujú Bratislave. Nie je ich už priveľa?**

Spomedzi všetkých krajských miest sa vyznačuje najväčšou koncentráciou moderných nákupných centier Bratislava. Potvrdzujú to aj aktuálne údaje spoločnosti iO Partners, podľa ktorých bola na konci prvého polroka 2023 **výmera nákupných centier v Bratislave na úrovni 728 tis. štvorcových metrov.** Z celkovej plochy moderných nákupných centier v krajských mestách SR tak pripadal na **Bratislavu 48 % - ný podiel.** Nasledovali Košice a Nitra s podielmi 13 % a 10 %.

Asi nikoho preto neprekvapí otázka: **„Nie je nákupných centier v Bratislave priveľa?“** Jedným z ukazovateľov, ktorý odpovedá na túto otázku je **saturácia**, vyjadrujúca počet štvorcových metrov nákupných centier na tisíc obyvateľov. Prekvapujúco, v prípade Bratislavy ukazovateľ saturácie** nedosahuje najvyššiu hodnotu.** Kým v hlavnom meste **na tisíc obyvateľov pripadá 1 522 m**<sup>**2**</sup>**, tak v Nitre je to až 1 889 m**<sup>**2**</sup> **a v Trnave 1 631 m**<sup>**2**</sup> **plochy nákupných centier.** Len na doplnenie, ukazovateľ zarátava (k 1H\_2023) aj **rozšírenie nákupného centra Eurovea** z mája 2023.

![Ktoré mestá v SR predbehli Bratislavu v množstve obchodov na tisíc obyvateľov?](https://www.datocms-assets.com/71851/1690790391-saturacia.png?w=1350&h=1050&fm=png&q=75&fit=max)

Odborníci práve v súvislosti s touto otázkou považujú **za kľúčovú aj úroveň kúpyschopnosti** obyvateľstva v danom regióne či v meste. A tú má **Bratislava a jej okolie** **jednoznačne najvyššiu** (viď vyššie). V Bratislave sa zároveň denne nachádza podstatne vyšší počet ľudí ako je počet obyvateľov s trvalým bydliskom. Dôvodom je práca alebo štúdium. Pre hlavné mesto je taktiež typická **nákupná turistika, ktorú do jeho shoppingov realizujú obyvatelia prakticky z celého Slovenska.** Vďaka svojej polohe (v blízkosti hraníc s Maďarskom, Rakúskom či Českou republikou) nákupné centrá v Bratislave **denne vítajú aj návštevníkov zo zahraničia.**

## Prihlásenie na odber newslettera

Získajte úplný prehľad o svete financií, navyše ZADARMO získate PDF magazín Insights.

Kliknutím na odber súhlasíte so [spracovaním osobných údajov](https://wood.sk/informacie_o_spracovani_osobnych_udalosti.pdf).

Táto stránka je chránená pomocou reCAPTCHA a podlieha [zásady ochrany osobných údajov](https://policies.google.com/privacy) a [zmluvné podmienky](https://policies.google.com/terms) spoločnosti Google.

## insights

- ![2. kvartál 2026: Slovensko so štvrtým najrýchlejším rastom cien bytov a domov v EÚ](https://www.datocms-assets.com/71851/1680164592-evicka_business-7.jpg?w=922&h=538&fm=jpeg&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5) [2. kvartál 2026: Slovensko so štvrtým najrýchlejším rastom cien bytov a domov v EÚ](https://wood.sk/insights/analyzy/2-kvartal-2026-slovensko-so-stvrtym-najrychlejsim-rastom-cien-bytov-a-domov-v-eu/)29. 10. 2026
- ![Realitné fondy s novým rekordom: Objem ich aktív vzrástol o takmer 14 % na 3,4 mld. eur](https://www.datocms-assets.com/71851/1792502694-realitne-fondy-na-slovensku-2.png?w=922&h=538&fm=png&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5) [Realitné fondy s novým rekordom: Objem ich aktív vzrástol o takmer 14 % na 3,4 mld. eur](https://wood.sk/insights/analyzy/realitne-fondy-s-novym-rekordom-objem-ich-aktiv-vzrastol-o-takmer-14-percent/)19. 10. 2026
- ![Viac obnoviteľných zdrojov energie, väčšia potreba batériových úložísk. Priestor pre investorov rastie ](https://www.datocms-assets.com/71851/1791375330-bateriove-uloziska-a-obnovitelne-zdroje.png?w=922&h=538&fm=png&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5) [Viac obnoviteľných zdrojov energie, väčšia potreba batériových úložísk. Priestor pre investorov rastie](https://wood.sk/insights/analyzy/viac-obnovitelnych-zdrojov-energie-vacsia-potreba-bateriovych-ulozisk/) 6. 10. 2026
- ![6 najčastejších bariér, prečo Slováci neinvestujú. Ako ich prekonať? ](https://www.datocms-assets.com/71851/1790678991-preco-slovaci-neinvestuju-1.png?w=922&h=538&fm=png&q=75&fit=min&crop=focalpoint&fp-x=0.5&fp-y=0.5) [6 najčastejších bariér, prečo Slováci neinvestujú. Ako ich prekonať?](https://wood.sk/insights/analyzy/6-najcastejsich-barier-preco-slovaci-neinvestuju-ako-ich-prekonat/) 28. 9. 2026

## Sitemap

See the full [sitemap](https://wood.sk/sitemap.md) for all pages.
